XLIX odc. Chcesz dać wyjątkowy prezent?

Odpowiedź do pytania: jak zrobić wyjątkowy prezent na końcu wpisu.

Laudetur Iesus Christus et Maria Mater eius 🙂 

W poprzednim odcinku… Repetitio est mater studiorum.
1.  Czy chcesz cierpieć?
2. Możesz zmienić przeszłość.
3. Jak wytrwać w postanowieniu adwentowym… i nie tylko?

Odcinek XLIX
1. TEMAT: Wierzysz w św. Mikołaja?
2. TEMAT: Trick jak rozbawić Boga.
3. TEMAT: Jak mieć 8 dni w tygodniu?!

***

1. TEMAT: WIERZYSZ W ŚW. MIKOŁAJA?
    Pamiętam do dziś jak bardzo dawno temu (nie pamiętam, ile mogłem mieć lat) rodzice kazali nam z siostrą iść do łazienki🚿, bo św. Mikołaj miał przynieść prezenty🎀 😀 Może Ty również pamiętasz takie sytuacje ze swojego dzieciństwa 🙂

Nie wiem w co wierzysz i komu wierzysz, ale jeśli jesteś katolikiem i do tego nawet wierzącym wiarą na co dzień. To w czasie niedzieli mówimy: „wierzę w świętych obcowanie”.

Co to znaczy w praktyce? Po śmierci nie znikamy. NIe wyparowujemy. Część ludzi (niestety znacznie mniej procentowo niż kiedyś) idzie do nieba. Większa część do piekła. A garstka z tych, co są w niebie, byli takimi niesamowitymi ludźmi tu na ziemi, że Kościół Katolicki swoim autorytetem ogłosił, że są na pewno świętymi.

I jednym z takich świętych jest właśnie św. Mikołaj. On istniał i istnieje nadal. Żył na terenach obecnej Turcji. Dużo różnych rzeczy mógłbym o Nim wspomnieć, bo bardzo szanuję tego świętego i modlę się za Jego wstawiennictwem.🙏

Z tego co wiemy, jego rodzice byli bardzo bogaci, ale szybko zmarli i Mikołaj odziedziczył spory majątek.💰
Nie chcąc, aby ktokolwiek wiedział, że to on pomaga, nocą wrzucał przez komin czy okno pieniądze i inne rzeczy.

Tak np. było, kiedy jego sąsiad drwił sobie z pobożności św. Mikołaja, a kiedy popadł w długi musiał sprzedać do domu publicznego trzy swoje córki. Św. Mikołaj zanim był jeszcze biskupem, nocą wrzucał worek z pieniędzmi, aby wykupić kolejno każdą córkę. Za trzecim razem udało się sąsiadowi złapać Mikołaja. Przeprosił Mikołaja i postanowił się nawrócić.

Stąd też wziął się zwyczaj popularnych w niektórych krajach, wieszania skarpet przy kominku. Św. Mikołaj właśnie tym dziewczynom wrzucał pieniądze do pończoch, które powiesiły w nocy, aby się suszyły.

Dlatego jest patronem m.in. panien na wydaniu.

Pod wezwaniem św. Mikołaja jest bardzo dużo kościołów. Jego kult jest bardzo żywy, a żył przecież na przełomie III i IV wieku. Jest uznawany za świętego, który miał jedno z najbardziej dobrych serc spośród wszystkich świętych, którzy żyli na ziemi.

W samej diecezji świdnickiej jest przynajmniej 12 kościołów pod Jego wezwaniem!
11 kościół to kościoły parafialne i 1 kościół filialny (czy kościół na wiosce, który należy do części parafii). Bardzo możliwe, że jest więcej kościół filialnych, ale nie mam schematyzu, aby je odszukać 🙁
– Brzeźnica
– Doboszowice
– Domaszków
– Jaszkowa Górna
– Kaczorów
– Nowa Ruda
– Pichorowice
– Pszenno
– Radochów
– Świebodzice
– Świerki
– Płonica (wioska należąca do parafii Złoty Stok)

Niestety Coca-Cola i nie tylko wykorzystali św. Mikołaja do swoich celów. Nie pierwszy i nie ostatni raz wykorzystuje się czyjeś dobre serce.😑

Co zrobić, aby ludzie nawet w zimę pili zimną Colę… Połączmy to ze świętami. I teraz każdy kojarzy Coca-Colę z ze świętami i słodkim Mikołajkiem.

Zrobiono podmiankę. Byleby hajs się zgadzał. Wyssano z prawdziwego św. Mikołaja wszystko, co katolickie.

Zamiast mitry biskupiej- czapka z pomponikiem.

Zamiast sutanny, portki i pas.

Pastorał o dziwo został, ale niewielu kojarzy, że to atrybut biskupa, którym był św. Mikołaj.

No i przecież święty to niebo itd. więc… Laponia, renifery itd.

Niestety w pogańskich NIderlandach, gdzie pracuje kolega Leszek (pozdrawiamy Leszka) tam potrafią się przebierać za prawdziwego św. Mikołaja (strój już znasz), a u nas prócz kościoła przebierają się niestety za tego pseudomikołaja ehh… I to pomaga w utrwaleniu tego, że św. Mikołaj nie istnieje, to taka bajka itd. Szkoda, że tak wielu katolików nie korzysta z pomocy św. Mikołaja. Ty BĄDŹ INNY.

Santa Klaus- w Skandynawii, Europie, Ameryce Płn, ponieważ tam gdzie kraje protestanckie nie uznające kultu świętych nie mogły usunąć postaci św. Mikołaja, więc przerobiły go na świecką postać, co spotęgowała Coca-Cola.

Kraje komunistyczne natomiast wprowadziły Dziadka Mroza z podobnego powodu.

Oczywiście my naśladujemy św. Mikołaja w dawaniu prezentów i chętnie to czynie 6 grudnia. Jednak św. Mikołaj uczy nas czegoś więcej, aby dawać prezenty bezinteresowanie (nie przy blasku flashy, tik-toka, fb itd), nie tylko brać, ale dawać zwłaszcza bez okazji. I to staram się w ciągu roku czynić i tego uczę innych na wzór św. Mikołaja.

„Większa jest radość z dawania niż z brania” jak mawiał Pan Jezus. Największe sanktuarium na świecie, gdzie są relikwie, znajduje się w Bari, we Włoszech.

Dużo mógłbym o kochanym św. Mkołaju pisać. Może jeszcze o Nim wspomnę przez Bożym Narodzeniem. Zobaczymy.

Na zakończenie wypisze kogo jest patronem. Jest tego sporo, więc wymienię kilka, które mogą Cię zainteresować:
– patron dzieci (to zrozumiałe :D)
– patron Rosji, Grecji (warto prosić Go o nawrócenie Rosji)
– patron pojednania Zachodu i Wschodu, bo w XI w. była schizma i są prawosławni, oby kiedyś część z nich wróciła do Kościoła Katolickiego
– patron marynarzy, żołnierzy i podróżujących (pomógł im w potrzebie)
– cukierników i piekarzy (też chyba zrozumiałe :D)
– kupców
– sędziów i więzniów (pomógł, kiedy był niesprawiedliwy wyrok i sam był w więzieniu)
– obrońców wiary przez herezją
– uczonych i studentów (bo początkowy ich obdarowywano 6 grudnia, aby pomóc im w nauce, potem przeniosło sie to na dzieci i młodzież,

Mam nadzieję, że choć trochę ta postać stała Ci się bliższa i bardziej realna. Św. Mikołaj zasługuje na to, aby wraz Nim uczyć się dawać bezinteresownie oraz walczyć o Jego dobre imię, które zostało przez mass-media niesamowicie zniekształcone.

Sancte Nicolae, ora pro nobis.

P.S. Chciałbym jeszcze na koniec tego tematu przeprosić św. Mikołaja i Ciebie. Za co? Ponieważ jeden papież, miał imię na P, uczynił 6 grudnia wspomnieniem dowolnym św. Mikołaja. Nie ma już obowiązku w Kościele Katolickiem wspominać tak wielkiego świętego. PRZEPRASZAM. Mam nadzieję, że ktoś to naprawi. Ja natomiast odprawię za Jego wstawiennictwem Msze św. NALEZY MU SIĘ!

***

2. TEMAT: TRICK JAK ROZBAWIĆ BOGA.

Żydowskie przysłowie mówi natomiast: „Człowiek planuje, Pan Bóg krzyżuje”. Oczywiście warto, a nawet trzeba planować tylko jak to powinniśmy robić w zgodzie z wiarą i Bogiem Ojcem? Jednocześnie nie szkodząc sobie?

Jezus powiedział do swoich uczniów: Nie każdy, który Mi mówi: Panie, Panie!, wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie. Wielu powie Mi w owym dniu: Panie, Panie, czy nie prorokowaliśmy mocą Twego imienia i nie wyrzucaliśmy złych duchów mocą Twego imienia, i nie czyniliśmy wielu cudów mocą Twego imienia? Wtedy oświadczę im: Nigdy was nie znałem. Odejdźcie ode Mnie wy, którzy dopuszczacie się nieprawości! Każdego więc, kto tych słów moich słucha i wypełnia je (…)kto słucha , a nie wypełnia (…) ten dom, a on się zawalił. A upadek jego był wielki.” (dalej jest fragment o budowaniu na piasku i skale)Mt 7,24-29 UWIELBIAM TEN FRAGMENT.

OD TEGO CZY BĘDZIEMY WYPEŁNIALI PLAN BOGA OJCA CZY NIE ZALEŻY NASZA WIECZNOŚĆ. CZY PRZEGRAMY CZY WYGRAMY ŻYCIE. Sprawa wielowątkowa, która już teraz może rodzić w nas spory opór.

Póki co, spojrzymy na to z jednej strony. Dziś I sobota miesiąca (rozważ udział w pierwszych sobotach miesiąca).
Jedną z tajemnic radosnych różańca świętego jest: II Nawiedzenie św. Elżbiety.

„W tym czasie Maryja wybrała się i poszła z pośpiechem w góry do pewnego miasta w [pokoleniu] Judy. Weszła do domu Zachariasza i pozdrowiła Elżbietę.” Łk 1, 39 (już nie chcę zamęczać, więc znowu bardzo skrótowo niestety muszę potraktować temat).

Królowa Maryja w tej tajemnicy chce Ciebie i mnie czegoś nauczyć. Nauczyć, aby nie uciekać od Planu Boga.

Jak ja zazwyczaj reaguję na wyrzuty sumienia, na wewnętrzne przynaglenia, na to co Bóg nam pokazuje przez konkretne wydarzenia i ludzi, żeby się czymś ważnym i dobrym zająć?

1. UCIEKAM JAK JONASZ, IM DALEJ TYM LEPIEJ. Będę wszystko robił tylko nie to, co mam do zrobienia.

Jak już nie mam siły uciekać. Jestem dosunięty do ściany to…

2. Zaczynam w końcu robić to co, Bóg chce, ale po chwili znowu wracam na stare śmieci. Bóg znowu dosuwa do ściany i tak w kółko.

3. Robimy to, co Bóg wymaga, ale robimy to niechętnie, od niechcęcia, ociągając się, marudząc itd.

Żaden z tych sposobów nie jest dobry ;/ Przynosimy szkodę zwłaszcza sobie, także innym. PLAN BOGA JEST NAJLEPSZY I DLATEGO JEST WYMAGAJĄCY.

Matka Boża własnie „z pośpiechem” bez ociągania się wykonuje Boży plan. Proś Maryję o takie serce jakie Ona miała wobec planu Boga, a zobaczysz jak wielkie owoce możesz zacząć w końcu rodzić.

***

3. TEMAT: JAK MIEĆ 8 DNI W TYGODNIU?!
Najpierw przeczytaj to zdanie: „Jeśli uda mi się zaoszczędzić godzinę czasu każdego dnia, to tak jakbym po każdych 24 dniach zyskał kolejny dzień życia”.

1h= +1 dzień co 24 dni

Nie ma chyba co się wysilać, aby zdobyć tę 1 h dziennie???

Jednak to zdanie umieszczone na samym początku jest kłamstwem 🙂

Jakie jest założenie? Dzień ma 24 h. W teorii tak 🙂 W praktyce nie.

Sen: 7,5h
Jedzenie, kupienie go, zrobienie: 1,5h
Toaleta: 0,5h
Praca z dojazdem: 8,5h

24h – 18h= 6h

1 dzień = 6 h do wykorzystania

(Wiadomo, do tego dochodzą jakieś dodatkowe, czasami niespodziewane rzeczy, choroba, itp)

Nie żyjemy tylko po to, aby spać, jeść i pracować  w pracy, której często nie lubimy. (Ja jestem wyjątkiem 😀 i kilka osób, które czyta newslettera- ale to wyjątki;/)

Te kilka godzin dziennie to czas, kiedy możesz coś zmienić. Możesz się rozwijać, tworzyć.

ZYSKUJĄC / NIE MARNUJĄC każdego dnia 1 h czasu po 6 dniach zyskujesz 1 dzień dodatkowy (na robienie rzeczy poza pracą, jedzeniem itp.)

LICZ CZAS JAK MOŻESZ GO WYKORZYSTAĆ, A NIE ILE JEST GODZIN W DOBIE.

Tak jakbyś liczył swoje pieniądze brutto. No przecież Ty je zarobiłeś. W praktyce, ważne ile zostanie mi pieniędzy.

„Wszystko ma swój czas, i jest wyznaczona godzina na wszystkie sprawy pod niebem.
Jest czas rodzenia i czas umierania, czas sadzenia i czas wyrywania tego, co zasadzono,

czas zabijania i czas leczenia, czas burzenia i czas budowania, czas płaczu i czas śmiechu, czas zawodzenia i czas pląsów, czas rzucania kamieni i czas ich zbierania, czas pieszczot cielesnych i czas wstrzymywania się od nich,

czas szukania i czas tracenia, czas zachowania i czas wyrzucania, czas rozdzierania i czas zszywania,
czas milczenia i czas mówienia, czas miłowania i czas nienawiści, czas wojny i czas pokoju.
Cóż przyjdzie pracującemu z trudu, jaki sobie zadaje?”
 Księga Koheleta 3, 1-9

***

DODATEK:
KARTKA Z KALENDARZA:📆
4 grudnia niedziela: Święta Barbara, dziewica i męczennica.  Była piękną córką bogatego poganina Dioskura z Heliopolis w Bitynii (Azja Mniejsza). Ojciec wysłał ją na naukę do Nikomedii. Tam zetknęła się z chrześcijaństwem. Przyjęła chrzest i złożyła ślub czystości. Ojciec dowiedziawszy się o tym, pragnąc wydać ją za mąż i złamać opór dziewczyny, uwięził ją w wieży. Jej zdecydowana postawa wywołała w nim wielki gniew. Przez pewien czas Barbara była głodzona i straszona, żeby wyrzec się wiary. Kiedy to nie poskutkowało, ojciec zaprowadził ją do sędziego i oskarżył. Sędzia rozkazał najpierw Barbarę ubiczować.

Potem sędzia kazał Barbarę bić maczugami, przypalać pochodniami, a wreszcie obciąć jej piersi. Chciał ją w takim stanie pognać ulicami miasta, ale wtedy zjawił się anioł i okrył jej ciało białą szatą. Wreszcie sędzia zrozumiał, że torturami niczego nie osiągnie. Wydał więc wyrok, by ściąć Barbarę mieczem. Wykonawcą tego wyroku miał się stać ojciec Barbary, Dioskur.

Jest oczywiście patronką dobrej śmierci, czyli tych zawodów, gdzie ludzie są bardziej zagrożeni śmiercią. Jest także patronką m.in. architektów-może dlatego, aby nie spowodowali śmierci innych ludzi?

5 grudnia poniedziałek: bł. Filip Rinaldi, salezjanin.  Przez 10 lat uciekał przed powołaniem, ale z pomocą łaski Bożej i św. Jana Bosko został kapłanem i czwartym po św. Janie Bosko generałem zakonu. Przez 20 lat bycia najważniejszym salezjaninem, dzięki jego pracy, modlitwie i oddaniu podwoiła się liczba salezjan.

6 grudnia wtorek: św. Mikołaj, biskup. W dzisiejszym odcinku. Proszę pomódl się za Jego wstawiennictwem o dobre serce dla mnie.

7 grudnia środa: św. Ambroży, biskup Mediolanu. Kiedy został wybrany na biskupa… postanowił uciec z miasta 😀 To pokazywało jak wielkim człowiekiem był i jakie miał podejście do roli biskupa. Niestety często to pewne osoby biegną w stronę bycia biskupa :D. W czasie ucieczki doznał pewien znak od Boga, żeby się nie opierał, więc posłusznie sie zgodził.

Wiele uwagi przykład liturgii, która do dziś nosi miano rytu ambrozjańskiego (w diecezji mediolańskiej oraz włoskojęzycznych częściach Szwajcarii).

Ambroży dał się poznać jako pasterz rozważny, wrażliwy na krzywdę ludzką. Wyróżniał się silną wolą, poczuciem ładu, zmysłem praktycznym. Cieszył się wielkim autorytetem, o czym świadczą nadawane mu określenia: „kolumna Kościoła”, „perła, która błyszczy na palcu Boga”.

Kiedy wracał z Werony do Mediolanu, Ambroży, wstrząśnięty wypadkami w Tesalonice (cesarz kazał wymordować 7000 osób), wystosował do niego list pełen czci, ale i wyrzutu, prosząc Teodozjusza, aby za tę publiczną, głośną zbrodnię przyjął publiczną pokutę. Jak wielki miał Ambroży autorytet, świadczy fakt, że cesarz pokutę wyznaczoną przyjął i przez trzy miesiące nie wstępował do kościoła (jako grzesznik). Pod wpływem kazań św. Ambrożego nawrócił się św. Augustyn, którego biskup ochrzcił w 387 r.

8 grudnia czwartek: Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. (Do niedawna była obowiązkową uroczystością ) Tak jak czcimy w kościele moment pojawienia się na ziemi Pana Jezusa, czyli nie tylko Boże Narodzenie, ale 9 miesięcy wcześniej Jego poczęcie-25 marca. Tak podobnie czynimy z Najświętszą Maryją Panną. 8 września się urodziła, a 9 miesięcy wcześniej pojawiła się na świecie jako wymodlone, upragnione dziecko w podeszłym już wieku św. Joachima i św. Anny.

To święto ukazuje, że prawda o życiu, które rozpoczyna się od chwili poczęcia było już uznawane od najdawniejszych wieków. Życie jest święte i należy je przyjąć z miłością. Może warto zacząć 9 miesięcy przed swoimi urodzinami, dziękować Bogu za to, że się pojawiliśmy na świecie? Za to, że to życie zostało przyjęte przez naszych rodziców, bo teraz bywa z tym niestety różnie ;/ Wiadomo 9 miesięcy to liczba umowna.

9 grudnia piątek: św. Juan Diego. Aztek nawrócony na wiarę katolicką. Juan Diego był bardzo gorliwym chrześcijaninem. W każdą sobotę i niedzielę przemierzał pieszo kilkanaście mil ze swojej wioski do kościoła w Tenochtitlan, by uczestniczyć we Mszy św. i katechizacji. Podczas jednej z takich wypraw, w sobotni poranek 9 grudnia 1531 r., na wzgórzu Tepeyac objawiła mu się Matka Boża. Zgodnie z życzeniem Maryi, na wzgórzu wkrótce wybudowano kaplicę, w której umieszczono Jej cudowny wizerunek odbity na płaszczu Indianina. Juan Diego zamieszkał w pokoju, przygotowanym dla niego obok świątyni. Spędził tam resztę życia, opowiadając przybywającym do sanktuarium pielgrzymom o objawieniach, wyjaśniając prawdy wiary i przygotowując wielu do chrztu.

10 grudnia sobota: Najświętszej Maryi Panny Loretańskiej. Kult Matki Bożej Loretańskiej wywodzi się z sanktuarium domu Najświętszej Maryi Panny w Loreto. Jak podaje tradycja, jest to dom z Nazaretu (który został przeniesiony do Włoch), w którym Archanioł Gabriel pozdrowił przyszłą Matkę Boga i gdzie Słowo stało się Ciałem. Sanktuarium w Loreto koło Ankony (we Włoszech) jest pierwszym maryjnym sanktuarium o charakterze międzynarodowym i stało się miejscem modlitw wiernych.

Pośród kaplic znajdujących się w bazylice warto wspomnieć Kaplicę Polską, ozdobioną freskami w latach 1920-1946, przedstawiającymi dwa wydarzenia z historii Polski: zwycięstwo Jana III Sobieskiego pod Wiedniem oraz cud nad Wisłą.

Do Loreto przybywali sławni święci, m.in. Katarzyna ze Sieny, Franciszek z Pauli, Ignacy Loyola, Franciszek Ksawery, Franciszek Borgiasz, Ludwik Gonzaga, Karol Boromeusz, Benedykt Labre i Teresa Martin.

Papież bł. Pius IX, który był najdłużej papieżem w historii (ponad 31 lat) został cudownie uzdrowiony. Gdyby nie to uzdrowienie nie zostałby księdzem, ani papieżem.

Odbył pielgrzymkę do Loreto, aby błagać o uzdrowienie. Ślubował tam, że jeśli otrzyma tę łaskę, wstąpi w stan kapłański. Gdy Święta Dziewica wysłuchała go, po powrocie do Rzymu został księdzem, mając 21 lat.

***

Kto wytrwał to gratuluję 😀 Wszystkim czytelnikom, zwłaszcza, którzy tu dotarli z serca błogosławię:
BENEDICAT TIBI OMNIPOTENS DEUS PATER+ET FILIUS+ET SPIRITUS SANCTUS+AMEN.                                                                                                                                                                                                                              

*Odp. do pytania: Może Cię nie zaskoczę. Wyjątkowy prezent to taki od serca. Uwierz mi 😉 Dałem w życiu wiele prezentów. Zawsze staram się, żeby miały w sobie moje serce. „Czuję” się trochę zmęczony dając taki prezent, bo daję kawałek siebie. Wiem, że to niesamowicie dotyka serce osoby obdarowanej. To kosztuje, ale warto 🙂 Teraz wprowadź to w życie. Bo wiedzieć to za mało.                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                A.M.D.G.     „Idźcie do św. Maryi i Józefa”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.