Bonus nr IV Chcesz być NAJLEPSZY?

Św. Jan Paweł II – najsłynniejszy miłośnik Maryi i szkaplerza

Laudetur Iesus Christus 🙂 

BONUS nr 4
O szkaplerzu coś więcej

Noście zawsze Szkaplerz święty. Ja zawsze go noszę i wiele z tego nabożeństwa doznaję pożytku. Pozostałem mu wierny i stał się on moją siłą !” – św. Jan Paweł II. W czasie I-szej Komunii św. Karol Wojtyła przyjął szkaplerz i nosił go, aż do śmierci.

Obecnie szkaplerz św. Jana Pawła II znajduje się w kościele klasztoru karmelitów w Wadowicach.

Serce nabożeństwa szkaplerznego stanowi oddanie się Chrystusowi na wzór Maryi przez poświęcenie się na Jej służbę, życie w zjednoczeniu z Nią i naśladowanie Jej cnót. Szkaplerz jest płaszczem Maryi pod który się chronimy.

Kto przyjmuje szkaplerz, przyjmuje, jak św. Jan apostoł pod krzyżem, Maryję do siebie, by żyć w zjednoczeniu z Nią i jej służyć.

Na wzór szkaplerza karmelitańskiego powstały także inne, jednakże ten pozostał najważniejszy i najbardziej powszechny.

Szkaplerz to nie amulet, a znak przynależności do Maryi. Bez prawdziwej miłości do Maryi szkaplerz pozostanie tylko wisiorkiem noszonym na szyi.

Szkaplerz św. nosili liczni władcy europejscy, w Polsce niemal wszyscy królowie, począwszy od św. Jadwigi i Władysława Jagiełły, którzy sprowadzili karmelitów do Polski w 1396 r. i zostali pierwszymi członkami Bractwa; szlachta, mieszczanie i chłopi; rycerze, powstańcy i żołnierze. Widnieje on na piersi Rejtana na obrazie Jana Matejki, który protestuje przeciwko I-szemu rozbiorowi Polski.

image.png

Nosili go święci spoza Karmelu, jak np. św. Jan Bosko – założyciel salezjanów, św. Maksymilian Kolbe, św. Jan Vianney – święty proboszcz, który wyspowiadał za życia ok 1 mln osób, św. Wincenty a Paulo – założyciel księży misjonarzy, św. Alfons Liguori – założyciel redemptorystów, św. Piotr Klawer-apostoł Murzynów amerykańskich, św. Robert Bellarmin – tytan pracy, św. papież Jan XXIII i wielu innych, bardzo go ceniąc.

Warto przypomnieć, że w Lourdes Maryja ukazała się św. Bernadecie po raz ostatni właśnie 16 lipca 1858 roku w dniu Matki Bożej Szkaplerznej z Góry Karmel.

Siostra Łucja zapytana o opinię, dlaczego Matka Boża w Fatimie ukazała się w wizjach symbolizujących poszczególne części różańca także jako Matka Boża Szkaplerzna, odpowiedziała, że „Maryja chciała przez to zachęcić nas do praktykowania obu tych nabożeństw maryjnych. Gdyż różaniec i szkaplerz są dwoma najbardziej uprzywilejowanymi sakramentaliami maryjnymi, i nabierają znaczenia tak wielkiego, jak nigdy jeszcze nie miały go w swej historii”.

Szkaplerz święty noś, na różańcu proś” – głosi stare przysłowie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.