Niespodzianka od wujka Krzysia (Bonus nr II)

Sancte Antoni, ora pro nobis.

Laudetur Iesus Christus 🙂
KOLEJNY BONUS, BO KOLEJNA NIEZWYKŁA POSTAĆ DO LEPSZEGO POZNANIA i ZAPRZYJAŹNIENIA SIĘ 🙂
ŚW. ANTONI Z PADWY, DZIŚ JEGO WSPOMNIENIE 13 CZERWCA.
Można dużo o nim pisać.🖊  Wybiorę najciekawsze rzeczy.

1. Żył 36 lat i zmarł w 1231 roku w Padwie, choć był Portugalczykiem. Za 9 lat będzie 800 rocznica odejścia do domu Ojca. Chciał zostać męczennikiem, ale Bóg miał inne plany i jego statek rozbił się w Padwie. Warto zaufać Bożym planom. 😉

2. PATRON: dzieci, małżeństw, narzeczonych, szukających żony/męża, podróżujących, rzeczy zagubionych. Myślę, że może być też patronem uczących się, bo miał świetną pamięć: znał całe Pismo Święte na pamięć! A nie miał supermemo ani Anki.

3. Oprócz daru świetnej pamięci, miał dar głoszenia kazań oraz czynienia cudów.

4. Dzień szczególnie Mu poświęcony to wtorek, bo tego dnia miał pogrzeb. Przy jego trumnie tak dużo cudów się działo, dlatego w ten dzień warto szczególnie prosić Go o wsparcie.

5. Jest to najszybciej ogłoszonym święty w historii Kościoła. Zmarł 13 czerwca 1231 roku, a już w 1232 oficjalnie był nazywany świętym!

6. Bardzo lubię jeden z początkowych epizodów Jego życia, gdy wcześniej należał do zakonu augustianów, a przeszedł do franciszkanów. Odbywały się święcenia kapłańskie dominikanów i franciszkanów. Kościół „pękał w szwach” od wiernych. Również byli biskupi i chyba kardynałowie. Nikt nie chciał powiedzieć kazania, aby się „nie zbłaźnić”.
Franciszkanie nie byli „mocni” w mówieniu kazań. Nikt nie chciał się ośmieszyć. Ale dominikanie pomimo dobrej szkoły kaznodziejskiej również nie chcieli ryzykować. Antoni pomimo świetnej wiedzy i daru, nie wychylał się. W końcu los padł na Antoniego. Jakie było zdziwienie wszystkich, kiedy zaczął cytować i łączyć różne zdania z Biblii łącząc to z darem głoszenia kazań. Wszyscy byli w szoku. „Kto się uniża, będzie wywyższony”.

7. W Polsce w Radecznicy są jedyne na świecie udokumentowane i uznane przez Kościół objawienia św. Antoniego z XVII w.
8. Z jakichś powodów Bóg wybrał Polskę i pozwolił św. Antoniemu na objawienia. Może też to miało wpływ, że w naszym kraju jest 17 sanktuariów pod Jego wezwaniem. Więcej sanktuariów jest tylko poświęconych oczywiście Maryi oraz św. Józefowi. Św. Józef w ostatnich kilku latach dopiero wyprzedził „o włos” św. Antoniego. Św. Józef jest przez Boga ściągnięty z ławki rezerwowych i nie dziwie się, że kult niesamowicie wzrasta. Ale jestem mile zaskoczony, że św. Antoni też ma teraz swój czas. Spośród 17 sanktuariów, 9 zostało ustawionych jako sanktuarium w ostatnich 30 latach.

9. Prośba: proszę chociaż o jedno Zdrowaś Maryjo w mojej intencji za wstawiennictwem św. Antoniego o pokorę i wypełnianie planu Bożego. To mój pierwszy święty, którego poznałem.
Z serca Ci błogosławię i dziękuję, że istniejesz 🙂

Benedicat tibi omnipotens Deus Pater+et Filius+et Spiritus Sanctus+AMEN

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.