28 STYCZNIA: Św. Tomasz z Akwinu.

ŚW. TOMASZ Z AKWINU, DOMINIKANIN, DOKTOR KOŚCIOŁA, 1225-1274, ITALIA. Rodzina nie była zadowolona z decyzji wstąpienia do zakonu. Wszelkimi sposobami, włącznie z dwuletnim aresztem domowym, próbowano zmienić jego decyzję. Bezskutecznie. Wysłano nawet jego własną siostrę, Marottę, by mu dominikanów „wybiła z głowy”. Tomasz jednak umiał tak do niej przemówić, że sama wstąpiła do benedyktynek.

Przełożeni wysłali go na studia do Rzymu, a stamtąd około roku 1248 do Kolonii, gdzie wykładał na tamtejszym uniwersytecie głośny uczony dominikański, św. Albert Wielki (+ 1260), który miał wypowiedzieć prorocze słowa o Tomaszu: „Nazywamy go niemym wołem, ale on jeszcze przez swoją naukę tak zaryczy, że usłyszy go cały świat”.

Zadziwiał wszystkich jasnością wykładów, wymową i głębią. Stworzył własną metodę, w której najpierw wysuwał trudności i argumenty przeciw danej prawdzie, a potem je kolejno zbijał i dawał pełny wykład.

Po krótkiej chorobie zmarł w drodze na sobór lyoński w opactwie cystersów w Fossanuova dnia 7 marca 1274 roku. Z tego właśnie powodu do roku 1969 doroczną pamiątkę św. Tomasza Kościół obchodził właśnie 7 marca, w dzień śmierci.
Św. Tomasz z Akwinu o odpowiedzialności kapłanów przed Panem Bogiem | Sacerdos Hyacinthus
Wszystkie swoje zdolności oddał wyłącznie na służbę prawdy. Sam starał się ją posiąść, skądkolwiek by pochodziła, i ogromnie pragnął dzielić się nią z innymi. Odznaczał się pokorą oraz szlachetnym sposobem bycia. Kaznodzieja, poeta, ale przede wszystkim wielki myśliciel, człowiek niezwykłej wiedzy, którą umiał połączyć z niemniej wielką świętością. Powiedziano o nim, że „między uczonymi był największym świętym, a między świętymi największym uczonym”. W swej skromności kilkakrotnie odmawiał propozycji zostania biskupem.

Stworzył zwarty system nauki filozoficznej i teologii katolickiej, zwany tomizmem. Wywarł głęboki wpływ na ukierunkowanie zachodniej myśli chrześcijańskiej. Spuścizna literacka św. Tomasza z Akwinu jest olbrzymia. Wprost wierzyć się nie chce, jak wśród tak wielu zajęć mógł napisać dziesiątki tomów. Wyróżniał się umysłem nie tylko analitycznym, ale także syntetycznym. On jedyny odważył się dać panoramę całej nauki filozofii i teologii katolickiej w systemie zdumiewająco zwartym. 

Szczególną czcią otaczał Chrystusa Zbawiciela, zwłaszcza na krzyżu i w tajemnicy Eucharystii, co wyraził w tekstach liturgicznych do brewiarza i mszału na uroczystość Bożego CiałaNapisał znany hymn Zbliżam się w pokorze. Płonął synowską miłością do Najświętszej Maryi Panny.
Nagranie pieśni:
https://www.youtube.com/watch?v=r2dWyZMjUuo&ab_channel=SacCorIesu     po polsku
https://www.youtube.com/watch?v=-xs67InkZ3A&ab_channel=PetrusJosephus  po łacinie

Niektóre dzieła św. Tomasza z Akwinu:
Napisał komentarz do wszystkich 14 listów św. Pawła, Ewangelii wg św. Jana i św. Mateusza, a także niektórych ksiąg Starego Testamentu. W języku polskim znalazłem takie:

1) Komentarz do Ewangelii wg św. Jana
2) Komentarz do Listu do Rzymian
3) Komentarz do 1 i 2 Listu do Tesaloniczan
4) Komentarz do 1 Listu do Tymoteusza
5) Komentarz do Listu do Hebrajczyków
6) Komentarz do Listu do Tytusa
7) Komentarz do Listu do Filemona
8) Komentarz do Listu do Kolosan
9) Wykład pacierza. 
10) Złoty Łańcuch- zbiór krótkich komentarzy Ojców Kościoła do fragmentów 4 Ewangelii
11) Taka jest nasza wiara. Argumenty na rzecz naszej wiary przeciwko błędnym twierdzeniom muzułmanów, prawosławnych i niekatolików.

12) Traktat o miłości
13) Summa contra gentiles. Księga wiary chrześcijańskiej w dyskusji z poganami, innowiercami i błądzącymi.
14) Matka Boża w świetle nauki św. Tomasza.

Obecne czytanie Biblii bez odpowiedniego komentarza jest bardzo niebezpieczne i szkodliwe. Nie bez powodu obecnie mamy ponad 55 000 różnych wspólnot protestanckich. A przecież jest jedna Biblia. Ale każdy tłumaczy po swojemu. 

Patron dominikanów, księgarni, studentów i teologów, opiekun podczas sztormów, szkół katolickich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.