2 STYCZNIA: Św. Bazyli Wielki, Św. Grzegorz z Nazjanzu.

 ŚW. BAZYLI WIELKI, BISKUP I DOKTOR KOŚCIOŁA, 329-379, OBECNIE TURCJA. Wszyscy członkowieŚwięty Bazyli Wielki jego rodziny dostąpili chwały ołtarzy: św. Makryna – jego babka, św. Bazyli i Emelia (Emilia) – rodzice, jego bracia – św. Grzegorz z Nyssy i św. Piotr z Sebasty, oraz siostra – św. Makryna Młodsza. Jest to wyjątkowy fakt w dziejach Kościoła.

Przeżycia po śmierci brata poważnie wpłynęły na jego życie. W latach 357-359 odbył wielką podróż po ośrodkach życia pustelniczego i mniszego na Wschodzie: Egipcie, Palestynie, Syrii i Mezopotamii. Po powrocie postanowił poświęcić się życiu zakonnemu: rozdał swoją majętność ubogim i założył pustelnię.

Jest jednym z głównych kodyfikatorów życia zakonnego zarówno na Wschodzie, jak i na Zachodzie chrześcijaństwa (miał ogromny wpływ na św. Benedykta z Nursji). Ideałem życia monastycznego Bazylego była braterska wspólnota, która poświęca się ascezie, medytacji oraz służy Kościołowi zarówno poprzez naukę wiary (poznawanie tajemnic Objawienia i obronę przeciw herezjom), jak i w działalności duszpasterskiej i charytatywnej.

Bronił niezmordowanie żywym słowem i pismem przed skażeniem herezji ariańskiej. Był człowiekiem szerokiej wiedzy, znakomitym mówcą, pracowitym i miłosiernym pasterzem. Poprzez swój Asceticon stał się ojcem i prawodawcą monastycyzmu wschodniego. Jest twórcą liturgii wschodniej (tzw. bizantyńskiej).

****************************************************************************************************************************************

PIERWSZY PATRIARCHA KONSTANTYNOPOLA

Święty Grzegorz z Nazjanzu, biskup i doktor Kościoła, 329(330)-389(390), obecnie Turcja. Podobnie jak św. Bazyli Wielki, pochodził z rodziny świętych. Świętą była jego babka – Nonnabrat – św. Cezary i siostra – św. Gorgonia. Studiował wraz ze św. Bazylim. Wkrótce jednak zrzekł się godności patriarchy i udał się do Karbala Arianzos, gdzie oddał się wyłącznie kontemplacji i pracy pisarskiej (382).

Wspomnienie św. Grzegorza obchodzi się wraz ze wspomnieniem św. Bazylego. Jak na ziemi łączyła ich przyjaźń, tak po śmierci łączy ich wspólna chwała. Grzegorz był wielkim teologiem, humanistą i poetą. Spuścizna literacka po nim jest bardzo bogata. Na pierwszym miejscu wypada wymienić jego kazania. Jest patronem bazylianów i poetów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.