6 SIERPNIA: ŚWIĘTO PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO, Św. Hormizdas, Bł. Bronisław Kostkowski, Bł. Oktawian.

 ŚWIĘTO PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO. Pan Jezus wraz z Piotrem, Jakubem i Janem wyruszli na górę Tabor. Tam Chrystus przemienił się wobec swoich Apostołów. Jego twarz zajaśniała jak słońce, a szaty stały się olśniewająco białe. Apostołowie byli zachwyceni, choć poznali jedynie niewielki odblask wiecznej chwały Ojca, w której po swoim zmartwychwstaniu zasiadł Jezus. To wydarzenie pozostało tajemnicą dla pozostałych uczniów – dowiedzieli się o nim dopiero po wniebowstąpieniu Jezusa.

Termin „Przemienienie Pańskie” nie jest adekwatny do greckiego słowa metemorfothe (por. Mk 9, 2), które ma o wiele głębsze znaczenie. Termin grecki oznacza dokładnie „zmienić formę zewnętrzną (morfe), kształt; przejść z jednej formy zewnętrznej do drugiej”. Chrystus okazał się tym, kim jest w swojej naturze i istocie – Synem Bożym. Przemienienie pozwoliło Apostołom zrozumieć, jak mizerne i niepełne są ich wyobrażenia o Bogu. Chrystus przemienił się na oczach Apostołów, aby w dniach próby ich wiara w Niego nie zachwiała się.

Dzisiejsze święto przypomina, że Jezus może w każdej chwili odmienić nasz los. Ma ono jednak jeszcze jeden, radosny, eschatologiczny aspekt: przyjdzie czas, że Pan odmieni nas wszystkich; nawet nasze ciała w tajemnicy zmartwychwstania uczyni uczestnikami swojej chwały. Dlatego dzisiejszy obchód jest dniem wielkiej radości i nadziei, że nasze przebywanie na ziemi nie będzie ostateczne, że przyjdzie po nim nieprzemijająca Święty Hormizdaschwała. „Przemieniajcie się przez odnawianie umysłu” (Rz 12, 2).

W diecezji świdnickiej jest parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Lutomii Dolnej koło Pieszyc.

***

Święty Hormizdas, papież, V-VI w. Bronił niezależności Kościoła od cesarza wschodnio-rzymskiego.

WOLAŁ UMRZEĆ NIŻ SPRZEDAĆ DROGĘ DO KAPŁAŃSTWA

Błogosławiony Bronisław KostkowskiBłogosławiony Bronisław Kostkowski, męczennik-kleryk, 1915-1942. 7 listopada 1939 r. został wraz z innymi alumnami i profesorami seminarium aresztowany przez gestapo. Wobec propozycji uwolnienia w zamian za wyrzeczenie się drogi do kapłaństwa, dał zdecydowaną odpowiedź: „Raczej śmierć wybiorę niż sprzeniewierzę się powołaniu, którym Bóg mnie zaszczycił”. Zmarł w obozie 6 sierpnia 1942 r. na skutek wycieńczenia w Dahau. Został beatyfikowany przez papieża św. Jana Pawła II w dniu 13 czerwca 1999 r. w grupie 108 błogosławionych męczenników. Od 2004 r. jest patronem Słupska.bł. Oktawian z Savony

***

Błogosławiony Oktawian, biskup-benedyktyn, Francja, 1060-1132. Dał się tam poznać jako mąż pełen gorliwości, popierający idee reformy kluniackiej. Rozwinął gorliwą działalność charytatywną jako biskup.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.