28 LIPCA: Św. Charbel, Św. Wiktor I, Bł. Jan Soreth, Bł. Maria Teresa Kowalska, Bł.Alfonsa Muttathupadathu od Niepokalanego Poczęcia.

Szarbel Makhlouf – Wikipedia, wolna encyklopedia ŚW. SZARBEL (SARBELIUSZ) MAKHLUF, KAPŁAN I PUSTELNIK, LIBAN, 8.05.1828-24.12.1898. Był synem ubogiego wieśniaka. Nauki pobierał w szkółce, która funkcjonowała dosłownie pod drzewami. W klasztorze św. Marona przebywał przez następne 16 lat. W 1875 r. za przyzwoleniem przełożonych udał się do górskiej samotni. Spędził w niej 23 lata, które wypełnił pracą, umartwieniami i kontemplacją Najświętszego Sakramentu.

Do grobu Abuna Szarbela ciągnęli nie tylko chrześcijanie, ale i muzułmanie. Wielu fascynowało także to, że ciało świętego mnicha nie ulegało jakiemukolwiek zepsuciu.

***Święty Wiktor I

Święty Wiktor I, papież, II w. Był papieżem 10 lat. W Rzymie za czasów Wiktora I już częściej stosowano w liturgii język łaciński, który wypierał grekę. Za pontyfikatu Wiktora I wzrósł autorytet biskupa Rzymu, ze względu na sukcesję apostolską. Sukcesję propagował Ireneusz (140-202), biskup Lugdunum (Lyonu), który ustalił także imienną listę biskupów rzymskich, poczynając od Piotra.

Był pierwszym papieżem łacińskojęzycznym, który miał kontakt z dworem cesarskim przez chrześcijankę Marcję, metresę cesarza Kommodusa (180-192).

Błogosławiony Jan Soreth***

Błogosławiony Jan Soreth, karmelita-generał, 1394-1471, Normandia. Przyczynił się do powstania żeńskiej gałęzi zakonu oraz uformowania Trzeciego Zakonu Karmelitańskiego. 20 lat pełnił funkcję generała zakonu, czyli najważniejszego karmelity.

***Błogosławiona Maria Teresa Kowalska

Błogosławiona Maria Teresa Kowalska, kapucynka i męczennica, 1902-1941. Mimo że była chorowita, pełniła w klasztorze liczne obowiązki – m.in. zakrystianki, furtianki, bibliotekarki, a także mistrzyni nowicjatu. Po ciężkiej chorobie zmarła tam śmiercią męczeńską 25 lipca 1941 r. Jej pełne spokoju oddanie życia dodało wiary siostrom. Dwa tygodnie po śmierci s. Marii Teresy kapucynki zwolniono z obozu. W przekonaniu sióstr, to właśnie ofiara cierpienia i męczeńskiej śmierci Marii Teresy wyjednała im uwolnienie i przeżycie koszmaru II wojny światowej. Mniszka z Przasnysza została beatyfikowana w gronie 108 męczenników II wojny światowej przez św. Jana Pawła II.

***

Święta Alfonsa od Niepokalanego PoczęciaPIERWSZA ŚWIĘTA HINDUSKA

Święta Alfonsa Muttathupadathu od Niepokalanego Poczęcia, klaryska od Wieczystej Adoracji, 1910-1946, Indie. Od narodzin jej życie było naznaczone cierpieniem. Dzieciństwo spędziła u dziadków. W 1920 r. zamieszkała u swojej ciotki Anny Murickal, która okazała się kobietą bardzo surową i despotyczną. Ciotka starała się nakłonić Annę do małżeństwa, odwodząc ją od pójścia do zakonu. Anna wykazała się jednak ogromną siłą ducha i nie uległa namowom opiekunki.

Nawiązała kontakt z Klaryskami od Wieczystej Adoracji. Przez większość życia zakonnego znosiła ciężkie choroby i cierpienia duchowe, ofiarując je Najświętszemu Sercu Jezusa. Nigdy się nie skarżyła.  Jej wstawiennictwu przypisywana jest seria cudownych uzdrowień, do których dochodziło wśród modlących się u jej grobu. W corocznych pielgrzymkach na grób św. Alfonsy biorą udział katolicy, muzułmanie, a także Hindusi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.